Olej na dřevo? Není olej jako olej!
Olej na dřevo - jak poznat kvalitní výrobek?

 

Co je dobré vědět před zakoupením oleje na dřevo?!

  • Na jaké dřevo olej použijeme - od druhu dřeva se bude odvíjet například spotřeba oleje. Obecně platí, že měkké dřevo nasákne víc oleje, než dřevo tvrdé.
  • Kam je olej na dřevo určen - tedy olej na dřevo do exteriéru nebo do interiéru, do soukromých nebo veřejných prostor, do kuchyně, koupelny nebo dětského pokoje? To vše je rozhodující pro výběr dobrého oleje na dřevo. Venkovní oleje na dřevo mívají UV ochranu a další složky chránící proti křehnutí a zešednutí. Interiérové oleje na dřevo mohou mít antibakteriální úpravu (např. ionty stříbra). Složení oleje na dřevo zároveň určuje, jak odolný je vůči vodě (kuchyně, koupelny).

 

Na co se mám prodejce olejů na dřevo zeptat?

Poté, co jste prodejci oleje na dřevo řekli, pro jaký účel olej potřebujete, chtějte další informace:

  • Odolnost oleje na dřevo - výrobci nechávají své oleje testovat na odolnost vůči nejrůznějším materiálům, s nimiž může aplikovaný olej na dřevo přijít do styku (voda, čistící prostředky, červené víno, káva, kyseliny ...). Uvádí se doba působení a to, zda došlo u olejovaného dřeva k viditelným změnám. Tato informace může být důležitá například pokud chcete mít olej na dřevěných stolech v restauraci.
  • Kvalita oleje - tu určuje složení oleje na dřevo. Oleje na dřevo jsou směsí přírodních olejů, další surovin blízkých přírodě, pojiv, rozpouštědel atd. - jak kvalitní tyto suroviny jsou, tak kvalitní bude i olej na dřevo. Další zajímavou informací je obsah sušiny. Jednoduše řečeno je sušina to, co ve dřevu zůstane, když se po vytvrdnutí oleje odpaří rozpouštědla. Pro zajímavost oleje OLI-Natura mají vysoký obsah sušiny (např. Projektöl cca 61%, olej s voskem OLI-Natura HS Hartwachsöl dokonce 98%). Obsah sušiny v oleji na dřevo je informace, kterou lze najít například v technickém nebo bezpečnostním listu.
  • Jak s olejem na dřevo pracovat - prodejce by Vám měl předat technický list, nebo jiný návod k použití oleje na dřevo. V něm najdete veškeré potřebné informace k aplikaci oleje na dřevo. Použití olejů na dřevo je velmi jednoduché. Abyste byli s výsledkem aplikace oleje na dřevo spokojeni, dbejte pokynů výrobce, poraďte se s prodejcem a u velkých ploch doporučujeme svěřit práci odborníkovi.
  • Jak o olejované dřevo pečovat - výrobci mívají ucelenou řadu produktů, které slouží k péči o dřevo ošetřené olejem. Takové přípravky nesmí obsahovat rozpouštědla. Pokud byste například podlahu ošetřenou olejem na dřevo umyli chemickými čistícími prostředky s obsahem chloru, olejovou vrstvu zničíte.

Rádi Vám sdělíme další informace o olejích na dřevo, o tom, jak je kombinovat s dalšími materiály a technologickými postupy a jakých zajímavých efektů lze použitím olejů na dřevo dosáhnout. Kontaktujte nás na korund-povrchy.cz

 

galerie sipecka