Jak pečovat o podlahy ošetřené olejem/voskem na dřevo
Olejované a voskované podlahy vyžadují speciální a přitom jednoduchou údržbu a péči

Vaše dřevěná a parketová podlaha je chráněna vysoce kvalitní impregnací (ošetřena olejem nebo voskem na dřevo) před nečistotami a vnikáním vlhkosti. Aby tato ochrana byla trvalá, a Vy jste se tak mohli mnoho let radovat z pěkné podlahy, měli byste respektovat následná doporučení. Slibujeme, že Vám bude Vaše podlaha vděčná a odmění se rok od roku krásnější a osobitější přirozenou patinou.Jemný písek a prach působí jako brusný papír, proto dbejte na pravidelné zametání nebo vysávání volných nečistot. Suché čištění byste měli důsledně provádět i před každým stíráním, oživováním nebo základním čištěním podlahy.

Běžná údržba podlah ošetřených olejem/voskem na dřevo

Běžnou údržbou se rozumí pravidelné čištění podlah s povrchovou úpravou oleje na dřevo nebo vosku na dřevo, k němuž patří suché čištění koštětem a vysavačem, jakož i stírání podlahy. Normálně znečištěné podlahy v obytných prostorách by se měly minimálně jednou měsíčně, nebo dle potřeby, na vlhko stírat dobře vyždímaným mopem nebo hadrem, s použitím OLI-NATURA mýdla na dřevo (50ml na 10 litrů vody) - postupujte dle pokynů na obalu. Ve veřejně přístupných prostorách musí být intervaly kratší, stírat by se mělo alespoň jednou týdně. Je nutné bezpodmínečně setřít „stojící" vodu na povrchu, zabrání se tak bobtnání ve spojích a spárách. Na silně ulpělé fleky můžete použít OLI-NATURA mýdlo na dřevo bez ředění a po několika minutách působení setřít vlhkým hadrem.

Oživení a renovace podlah ošetřených olejem/voskem na dřevo

Oživení se provádí dle potřeby a řídí se individuálně dle používání podlahy. Pro olejované podlahy máte možnost volby mezi čistě olejovou péčí (olejem na dřevo) nebo dodatečným ošetřením pomocí vosku (vosk na dřevo, nebo olej s voskem na dřevo). Pro zajištění nezměněného charakteru silně zatěžované olejované podlahy doporučujeme použití OLI-NATURA pečujícího oleje, který proniká hluboko do dřeva, velmi rychle schne a Vaši podlahu nově oživí. Olej se nanáší na dobře vyčištěnou podlahu v tenké vrstvě. Následně je vhodné jej rozleštit. Pro malé plochy použijte bavlněný hadr, velké plochy je vhodné leštit strojově bílým padem. Pro silně opotřebené podlahy doporučujeme nechat olej působit 10 až maximálně 60 minut a teprve potom vyleštit. Vedle transparentní, přírodní varianty je OLI-NATURA pečující olej k dispozici také v bílé barvě, vhodný k oživení bíle a šedě olejovaných ploch. Máte-li podlahu ošetřenou OLI-NATURA Hartwachsöl olejem s voskem, nebo pokud chcete svou olejovanou podlahu dodatečně ochránit voskovou vrstvou, doporučujeme použití OLI-NATURA pečujícího vosku. Podle doporučení na obalu naneste pečující vosk rovnoměrně pomocí bavlněného hadru, lasičky nebo rozprašovače na čistou a suchou plochu. Ihned potom vyleštěte - malé plochy bavlněným hadrem, velké plochy strojově bílým padem.

Základní čištění podlah ošetřených olejem/voskem na dřevo

Základní čištění je nutné pojmout vždy celoplošně a doporučuje se, když je plocha znečištěna nevzhlednými fleky nebo usazenou nečistotou, kterou nelze odstranit běžnými čisticími prostředky. Pro základní čištění doporučujeme náš OLI-AQUA CLEAN základní podlahový čistič. Ředí se vodou v poměru 1:1 až 1:3, nanáší se širokým mopem. Zamezte tvoření kaluží. Čistič nechte krátce účinkovat a vydrhněte případnou špínu a zbytky čisticích prostředků. Ihned stáhněte suchým mopem (malé plochy), pro velké plochy použijte vysavač na vodu. Následně setřete na vlhko čistou vodou. Takové základní čištění by se mělo provádět velmi zřídka a pokud možno odborníkem.

Všeobecná doporučení pro podlahy ošetřené olejem/voskem na dřevo

Podle stupně zátěže podléhá impregnace (povrchová úprava olejem nebo voskem na dřevo) přirozenému opotřebení. Proto je bezpodmínečně nutná pravidelná péče. Došlo-li používáním k poškození, je nutné povrch zbrousit a nově naimpregnovat. Dřevo je přírodní produkt. Neustále pracuje a přizpůsobuje se vlhkosti vzduchu v místnosti. Během topného období výrazně klesá relativní vlhkost vzduchu. Dřevo přirozeně reaguje tím, že odpařuje svou vlastní vlhkost a tím ubývá. Opticky se tento jev projevuje tvorbou spár. Čím déle a silněji vytápíte místnosti, tím sušší je vzduch a spáry se zvětšují. Nejširší se objevují koncem topného období. Koncem léta se obvykle zase zúží, případně uzavřou. Tvorbu spár lze alespoň trochu zmírnit pomocí zvlhčovačů na topných tělesech, nebo rozestavěním většího množství zelených rostlin v domě.

  • Obecně by se teplota vzduchu vmístnosti měla pohybovat kolem 20°C a relativní vlhkost vzduchu mezi 55% až 65%, tím se zabrání velkým rozměrovým změnám dřeva.
  • Dejte své čerstvě naimpregnované podlaze minimálně 2 až 3 dny čas, než ji začnete plně zatěžovat nebo čistit.
  • Nepoužívejte ocelové kartáče ani ostré čistící pady (houbičky).
  • Nečistoty a písek působí jako brusný papír, je nutné je ihned odstranit.
  • Používejte kpéči a čištění jenom kvalitní a vzájemně sladěné produkty.
  • Používáním dostatečně velkých zón kzachytávání nečistot před vchodem zabráníte jejich vnášení do interiéru.

Tvorbě škrábanců na podlahách s povrchovou úpravou olejem na dřevo nebo voskem na dřevo zabráníte používáním lepících filcových podložek pod sedacím nábytkem, nábytek s kolečky doporučujeme podkládat.

galerie sipecka